Kdy a jaký zábal vybrat?
Angína
- Priessnitzův zábal
- Tvarohový zábal
- Citrónový zábal
- Cibulový zábal
- Tvarohovo-cibulový zábal
Zánět prsu
- Tvarohový zábal
Bronchitida
- Tvarohový zábal
- Citrónový zábal
Zánět uzlin
- Cibulový zábal
Odkašlávání, zahlenění
- Bramborový zábal
- Křenová placka
Horečnaté stavy
- Lýtkový zábal
- Tvarohový zábal na šlapky
Zápal plic
- Křenový zábal
- Bramborový zábal
Vši
- Zábal proti vším
Podrobný popis zábalů
Tvarohový zábal na šlapky
- snižování horečky
Tvarohový zábal na šlapky má stejné, někdy i lepší účinky jako lýtkový. Studený tvaroh nacpeme do starých ponožek. Ponožky navlékneme nemocnému, tak aby byla pokryta hlavně chodidla. Přes ně dáme suché teplé ponožky a nohy zabalíme pod peřinu. Po 20 min. můžeme sundat a opakujeme za hodinu pokud je potřeba.
Lýtkový zábal
- snižování horečky
Lýtkový zábal je osvědčená metoda, která lehce teplotu snižuje. Je doporučována při teplotách přes 39°C. Snižuje teplotu o půl až jeden stupeň a odlehčuje oblast hlavy – malátnost, neklid a bolesti hlavy se zlepší nebo zmizí.
Bavlněnou plenu několikrát složenou namočíme ve studené vodě, dobře vyždímáme a zabalíme každou nohu zvlášť kolem lýtka. Přes plenu položíme o málo větší flanelový šátek nebo suchou plenu, kterou překryjeme vlněnou látkou. Necháme působit půl hodiny, potom zábal sundáme a nohy osušíme. Zábal můžeme opakovat za hodinu.
Zázvorový zábal
- ucpané dutiny
- zánět čelních dutin
Lžičku sušeného zázvoru a dvě lžíce hladké mouky spolu s vodou smícháte v misce tak, aby z toho byla hustá kaše. Tu naneseme na poskládaný kapesník. Kapesník i se zázvorovou kaší dáme na čelo, překryjeme plenou a ovážeme hlavu vlněnou šálou. Necháme působit ½ hodiny. Můžeme opakovat několikrát denně, dokud se nespustí rýma a dutiny se neuvolní.
Zábal proti vším
Umyjeme hlavu dítěti (platí i pro dospělé) šampónem s přídavkem Tea Tree Oil. Po umytí nakapeme originální Tea Tree Oil na temeno, za uši a na zátylek a zabalíme hlavu do potravinové fólie na 20 minut minimálně. Po 20 až 60 minutách fólii sejmeme a vlasy vyčešeme speciálním hřebenem na odstraňování vší. Vlasy necháme proschnout. Můžeme opakovat každý den.
Preventivně kapeme každý den Tea Tree Oil do vlasů, dokud v kolektivu, který dítě navštěvuje, vši nevymizí.
Pokud víme, že v daném kolektivu řádí vši, preventivně můžeme dítěti i celé rodině, kápnou každý den do vlasů buď Tea Tree Oil nebo stačí levandulový olej do aromalampy. Tyto dvě vůně vši velmi silně odpuzují.
Tvarohový zábal
- bolest v krku
- horkost v krku
- angína
- zánět prsu
Tvaroh odvání horkost. Je výborný i při snižování teploty. Viz. „horečka“.
Na složený kapesník naneseme vrstvu tvarohu. Kapesník i s tvarohem přiložíme pacientovi na krk, zabalíme látkovou plenou a vlněnou šálou nebo velkým bavlněným šátkem. Necháme působit přes noc. Pokud má pacient v krku i zánět, zkombinujte tvaroh s cibulí. Viz. „cibulový zábal“.
Cibulový zábal
- angína
- bolest v krku
- bolest při polykání
- zánět středního ucha
Je výborný při angínách, bolestech v krku a bolestivých zánětech v krku. Cibule je všeobecně na zánětlivá onemocnění.
Na složený kapesník položíme vedle sebe kolečka cibule. Krk namažeme nejlépe husím sádlem nebo nějakým hodně mastným krémem. Na krk přiložíme kapesník s cibulí, potom látkovou plínku a na ni vlněný šál nebo silný bavlněný šátek. Necháme působit nejlépe přes noc, ale ne méně než dvě hodiny. Pokud pacient pociťuje i horkost v krku, použijeme tvarohový a cibulový zábal dohromady. Na kapesník rozetřeme vrstvu tvarohu, na ní poklademe kolečka cibule, přiložíme na namazaný krk a dále pokračujeme jako v předchozím případě.
Při zánětu středního ucha nasekáte cibuli na jemno, vložíte do kapesníku, tak aby ucho od cibule oddělovala pouze jedna vrstva kapesníku. Přiložíte na ucho, zabalíte do plínky a vlněné šály. Dítě položíte do postele na postiženou stranu a pod polštář mu dáte termolahev, aby se teplem uvolňovaly lépe silice do ucha.
Citrónový zábal
- angína
- bolest v krku
Tento zábal má podobné účinky jako cibulový. Takže pokud pacient nesnáší zápach z cibule, můžete použít jako alternativu tento zábal. Použijeme půku bio citrónu. Rozříznutou částí vložíme citrón do mističky a dvakrát ho křížem nakrojíme. Zalijeme vroucí vodou a dnem sklenice ho rozdrtíme. Do této směsi namočíme kapesník a dále postupujeme jako při Priessnitzovém zábalu.
Křenový zábal (placka)
- zápal plic
Je výborný na zápal plic i na uvolnění dýchacích cest. Pozor křen je hodně pálivý ne jenom zevnitř, ale i z vnějšku na kůži. Smícháme dvě syrové a jemně nastrouhané brambory s jednou vrchovatou lžící najemno nastrouhaného křenu. Z této směsi vytvoříme na pleně placku a přiložíme nemocnému na hrudník namazaný sádlem. Přiložíme další plenu a ovineme vlněnou šálou. Zabalíme nemocného do peřin a necháme působit 20 minut. Poměr brambor a křene mícháme podle toho zda je to pro dítě nebo pro dospělého. Opatrně, křen pálí a zanechá na kůži červenou skvrnu, která po chvíli zmizí.
Bramborový zábal
- vykašlávání
- uvolnění hlenu
- bolesti zad
- ztuhlá šíje
Je velmi účinný pro zmírnění kašle a rozpuštění hlenů. Můžeme jej přikládat na ztuhlou šíji nebo bedra při bolesti zad, které se zlepšují teplem. Musí být připraven přesně podle návodu a prováděn velice opatrně, protože zde hrozí nebezpečí popálení kůže.
Na vlněnou šálu položíme do obdélníku složenou plenu a na ní další plenu, ne jejíž horní polovinu naneseme rozmačkané brambory tak, aby pokryly celý hrudník. Přiložením hřbetu ruky měříme teplotu brambor po dobu 1 minuty. Pokud nás to nepálí, položíme zábal dítěti na hrudník a ovineme jej okolo hrudníku šálou. Účinost zábalu se zvýší pokud dáte jednu plenu s bramborama na hrudník a druhou na záda a ovinete. Před tím je dobré nemocnému namazat hrudník husím sádlem, nebo nějakým hodně mastným krémem. Zábal může zůstat přiložený asi hodinu (většinou stačí i 20 minut). Zábal můžeme přiložit jen nad hrudní kost a nesmí jít už na krk. Zábal můžeme dát ne více jak dvakrát denně. Počítejte s tím, že dítě začne vykašlávat uvolněné hleny, proto není dobré dávat zábal před spaním.