Výživa
Ovoce
Nejlépe a nejpřirozeněji dostupné vitamíny, ale… Tlučou nám to do hlavy v různých knihách i časopisech, že sezónní a lokální potraviny jsou ty nejlepší. Přesto velmi často slyším matky, jak chtějí podpořit zdraví svých dětí pomeranči a citróny z druhého konce světa. Ano tyto potraviny obsahují vitamín C, ale naše zelí a jablka ho obsahují také. Podle čínské medicíny rozdělujeme potraviny na chladné a teplé. Takže když to vezmeme logicky, tropické ovoce roste v tropech, kde je teplo a lidé se potřebují ochlazovat, my se v zimě potřebujeme naopak zahřívat. Když vám onemocní dítě, má horečky a zimnici, tropickým ovocem se to nespraví. Přes zimu si potřebujeme udržet v těle co nejvíce tepla, abychom přežili a k tomu nám pomáhají zahřívací potraviny. Nehledě na to, že tropické ovoce se sklízí nezralé aby přežilo cestu, tudíž ani toho vitamínu, tam mnoho nezůstane.
Takže ovoce a zeleninu ano, tropické ovoce omezovat – ve školkách a od babiček to stačí. Pokud my či dítě zeleninu jíme, pak je dobré ji tepelně upravovat. Nejhůře stravitelné jídlo je maso a syrová zelenina. Tím vás nechci odrazovat ani od jednoho, obojí je ve výživě správné, ale zelenina se dá připravit na mnoho způsobů a tepelně upravená je mnohem lépe stravitelná, zvlášť pro dětské žaludky. Např. v mrkvi se uvolňují vitamíny až tepelnou úpravou. Zapečená zelenina na 1000 způsobů je také jídlo které děti milují. A když jí dáte na ten plech hodně druhů, bude to barevné a alespoň jednu až dvě si vyberou. Používejte bylinky.
Mléko a mléčné výrobky
Jsou velmi ochlazující, tudíž při nemoci nevhodné. Trvanlivé mléko nemá s mlékem nic společného. Zjistíte to jednoduchým způsobem, zkuste ho doma povařit nebo z ně udělat jogurt, shnije. Trvanlivé mléko se konzervuje řepkovým olejem. Hodně lidí mléko zahleňuje, tudíž pokud ho konzumujete, tak pouze ve zdravém stavu. Z mléčných výrobků bych určitě upřednostnila zakysané produkty. Pokud polemizujete nad tím, jak dostat do těla vápník, tak v máku či oříšcích a semínkách ho najdete mnohem více než v mléce (např. v máku 10x více). Taveným sýrům dávám taky palec dolů, i když jsou s veselými krávami na obale s nápisem „pro děti“. Tavené sýry = tavící rychlosoli. Do tří let věku by dítě nemělo dostat tavený sýr vůbec. Nejjednodušší je lučina a tvrdé sýry. Opět když si koupíte bio tvrdý sýr, bude obsahovat mléko a sůl, když si koupíte jiný velmi trvanlivý, seznam věcí které obsahuje je mnohem delší. Mléko je také jeden z největších alergenů. Kravské mléko a výrobky z něj lze nahradit ovčím či kozím mlékem, které většinou nejsou alergizující. Dobrou náhradou je také mléko sójové, mandlové, rýžové, ovesné apod.
Maso
Je to důležitá součást jídelníčku, ale panuje zde obava z toho, jestli zvíře není příliš nadopované antibiotiky a pod. Vždy vybíráme maso ze zvířat, která musí vyrůst přirozeně, tedy déle. Pokud chci kupovat bílé maso, tak krůtu nebo králíka. Ty nevykrmí tak rychle jako kuřata. Pokud červené tak hovězí nebo skopové. Prasata ve velkochovech se urychlují stejně jako kuřata a aby to přežili do porážky dostávají poměrně hodně léků a ty se potom dostanou do nás. Nejlepší možnost je nákup z domácích chovů (králíci, kuřata). Pokud je dítě nemocné, to nejlepší co pro něj můžete udělat je polévka z králíka, či slepice s kořenovou zeleninou velmi dlouze vařená. Vývar má velkou sílu a hlavně je od maminky a to je taky velmi důležité, protože nemoc se léčí i přes psychiku.
Luštěniny
Mají velký obsah bílkovin, proto se doporučují veganům. Jsou dobré k pročištění ledvin. Pokud dáte do hrnce s luštěninou kousek řasy WAKAME, zbavíte se tím nadýmavých látek. Ovšem luštěniny by se nikdy neměli kombinovat s uzeninou, jak to známe. Potom vám nepomůže ani řasa. Oprostěte se od čočky s párkem ze školní jídelny. V příloze přidávám k dobru dva fantastické recepty. Nebojte se dát červenou čočku i malým dětem. Konkrétně červená čočka je nejlépe stravitelná a nejméně nadýmavá ze všech luštěnin. Zkuste i jiné luštěniny, budete mile překvapeni – např. cizrna na smetaně, nebo jenom uvařená a opražená jako oříšky, chutná na slano i na sladko.
Arabská polévka
Na olivovém oleji osmahneme 1 cibuli, 3 stroužky česneku, 1 mrkev a 1 červenou papriku. Potom přidáme 1,5 lžičky kari, 1,5 lžičky cuminu, 1 lžičku bazalky, 2 bobkové listy, 1 konzervu nakrájených rajčat, nebo spařených čerstvých, 12 dcl vody a 2 bio zeleninové bujóny. Vaříme 10 minut. Nakonec přidáme 2 dcl omyté červené bio čočky, podle potřeby a věku dětí sůl, pepř, mletý koriandr (nemusí být) a vaříme dalších 15 minut.
Fazolový guláš (podle Biokuchařky Hanky Zemanové)
Použijeme 200 g biofazolí červená ledvina, olivový nebo sezamový olej, 1 lžičku drceného kmínu, 1 lžičku sušeného zázvoru, 3 – 4 cibule, 1 mrkev, kousek červené řepy (není nutná, spíše jen pro barvu), mořskou sůl, 1 – 2 stroužky česneku, sójovou omáčku Shoyu nebo Tamari, zelené natě pórku nebo jarní cibulky, dle potřeby kuzu nebo kukuřičný škrob a sójovou smetanu pro zjemnění omáčky. Fazole necháme namočené přes noc. Slijeme vodu, tím se zbavíme většiny nadýmavých látek, propláchneme a přidáme čerstvou vodu s kouskem řasy Wakame. Fazole přivedeme k varu, přidáme trochu studené vody (tzv. šoková metoda) a opět přivedeme k varu. Nesolíme. Vaříme 1,5 hodiny.
Sladkosti
Zakazovat dětem sladkosti je hloupost, stejně je dostanou ve škole či ve školce. Ale když už to musí být, tak se prosím pečlivě dívejte na obaly. Je neuvěřitelné co někteří výrobci jsou schopni dát do sladkostí pro děti. Lobby je mocná. Jaké stravovací návyky děti naučíte, takové budou. Pokud dítě začne bolet bříško nebo se osype, vždy se zamyslete nad tím co jedlo, pozor na barviva (www.emulgatory.cz). Moje děti mají rády místo sladkostí i sušené ovoce. Sladkostí si užijí u babiček, ale pokuste se naučit i babičky, aby kupovaly jen to lepší. Dítěti chutná i kvalitní hořká čokoláda, je méně sladká a má hodně železa a hlavně stačí mu kousek.