Aktivní uhlí
Aktivní uhlí se vyrábí spalováním dřeva při vysoké teplotě (až 600oC) bez přístupu vzduchu. Nejdůležitějším krokem je v závěrečné fázi výroby vhánění kyslíku, čímž dojde k aktivaci. Takto vyrobené přírodní uhlí má vysokou účinnost a jeho využitelnost pro organismus je maximální.
Na co je aktivní uhlí dobré?
Je zejména vhodné na důkladné pročištění našeho organismu, který je obvykle zanesený různými škodlivými, jedovatými látkami. Kolikrát kolem sebe slyšíme větu: „Jsem z toho všeho otrávený,“ – a neuvědomujeme si, kolik je na tomto rčení pravdy. Jsme otrávení nejen v naší mysli, otrávený je celý náš organismus! Zkuste si přečíst složení některých rafinovaných potravin – zjistíte, že konzumujeme nezřídka chemické sloučeniny potenciálně jedovatých látek.
Mají-li naše vnitřní orgány správně fungovat, je nutné tělo těchto látek zbavit. Detoxikaci, pročištění organismu, je vhodné absolvovat i před zahájením jakékoliv léčby, zvláště léčení na přírodní bázi. Někteří lidé si stěžují, že jim „ta a ta“ přírodní léčba nezabrala. Neuvědomují si, že chyba není ve zvolené léčbě, ale v tom, že organismus je v takovém stavu, že např. zanesené střevní klky nemohu zpracovat dodané živiny, vitamíny či minerály.
Studie potvrzují, že aktivní uhlí snižuje koncentraci lipidů, cholesterolu a triglyceridů v krevním séru. Studie zveřejněná ve Velké Británii uvedla, že u pacientů s vysokým cholesterolem se užíváním aktivního uhlí snížila jeho hladina o 25%.
Jaké má aktivní uhlí další použití?
Aktivní uhlí je v první řadě vynikajícím prostředkem při zažívacích a střevních potížích (průjmy, plynatost, nadýmání, nevolnost – dávkování individuální podle potřeby) a při nejrůznějších otravách (doporučuje se dávka, která je až desetinásobkem množství požité škodlivé látky).
Při nachlazení pohlcuje aktivní uhlí baktérie v hrdle (mj. odstraňuje i zápach z úst). Aktivní uhlí v práškové formě lze aplikovat i zevně ve formě obkladů (akné, bodnutí hmyzem atp.).
Jak aktivní uhlí funguje?
Aktivní přírodní uhlí působí na principu adsorpce (na rozdíl od absorpce). Definice uvádí, že adsorpce je „přichycení látky k povrchu jiné látky“. Toto navázání zabraňuje uvolnění jedů zpět do organismu, ke kterému by mohlo dojít, kdyby byla škodlivá látka pouze vsáknuta či absorbována. Můžeme si to představit na principu funkčního suchého zipu. Dojde-li k pevnému zaklesnutí obou složek – aktivního uhlí a škodlivé látky – do sebe, vytvoří tak jeden celek, který je vyloučen z těla ven.
Aktivní uhlí není samozřejmě jedinou látkou s podobným adsorpčním účinkem, je však nejsilnějším prostředkem. Na rozdíl od živočišného uhlí je o 80% účinnější (a neobsahuje žádné rakovinotvorné příměsi). Pozitivní jistě také je, že aktivní uhlí sice adsorbuje škodlivé (jedovaté) látky, ale neodvádí z těla nezbytné živiny, vitamíny a minerály.
Má aktivní uhlí nějaké nežádoucí účinky?
Nežádoucí vedlejší účinky prakticky nejsou známy. Při užívání je však třeba dát pozor na to, že aktivní uhlí může adsorbovat i četné léky, v případě jejich užívání se proto raději poraďte s lékařem.
Aktivní uhlí neadsorbuje: oxid uhelnatý, oxid uhličitý, ethan, ethylen, vodík, metan, málo účinné je na alkohol, kuchyňskou sůl a železo.
Aktivní uhlí např. adsorbuje: amfetamin, arzén, aspirin, atropin, barbituráty, benzin, fenol, jód, kokain, kyanid, narkotika, opium, penicilin, pesticidy, radioaktivní látky, stříbro, strychnin, … (více na letáku výrobce).