Horečka
Nebojme se horečky, je to ochranná reakce těla. Teploty od 38,5°C výrazně omezují životní podmínky virů a bakterií. Jedovaté látky, které jsou jimi produkované, jsou pomocí horečky vylučovány.
„Dej mi moc, abych vyvolal horečku a já vyléčím každou nemoc.“
Parmenides řecký filosof (540 – 465 před n.l.)
Při podání klasických alopatických léků (Brufen, Panadol apod.) snižujících teplotu je tělo zbaveno možnosti samoozdravných pochodů. Při potlačení teploty se člověk přestává cítit tolik nemocný i když nemoc v jeho těle stále je. Nic ho již neudrží v posteli a nemoc často „přechází“. Typické je to zvláště u dětí. Dítě leží má teplotu, dostane Panadol a začne se cítit mnohem lépe, běhá po bytě a hraje si, ovšem za pár hodin znovu ulehá s horečkou, znovu dostane lék a je z toho začarovaný kruh. Dítěti potom trvá uzdravit se z chřipky týden i více a další pár dnů se pořád ještě necítí úplně v pořádku. A právě při horečnatém onemocnění jako je např. chřipka, jsou nejdůležitějšími léčebnými prostředky teplo a klid na lůžku. Právě teplo a klid mají největší ozdravující účinek na nemocný organismus. Jinak řečeno, dítě bysme měli „unudit“. Je dobré mu nepouštět ani televizi.
Dokud dítě či dospělý nemá horké končetiny a nepotí se, horečku určitě netlumíme. Pokud má zimnici, musíme podat buď zázvorový čaj nebo nějaký zahřívající čaj (třeba se skořicí a s medem pro děti) abychom vyprovokovali organismus k pocení. Při vysokých teplotách je třeba opatrnosti u nejmenších dětí, které mohou mít sklon k tzv. febrilním křečím. Takže pokud už se přehoupne k pocení, můžeme snížit teplotu „lýtkovým zábalem“ a homeopatickým lékem „Belladonou“. Více najdete v odkaze „chřipka“.
Zevní léčebné prostředky u horečky:
Vlažná sprcha
Ve vyhřáté koupelně osprchujeme dítě vlažnou vodou. Teplota vody musí být pro dítě příjemná. Dítě neutřeme, ale mokré zabalíme do velké froté osušky. Zeneseme jej do postele a dobře přikryjeme. Pokud je to možné, lehneme si do postele s ním, dítě je klidnější a obyčejně usne. Již samotná voda zde působí léčivě.
Lýtkový zábal
Je osvědčená metoda, která lehce teplotu snižuje. Je doporučována při teplotách přes 39°C. Snižuje teplotu o půl až jeden stupeň a odlehčuje oblast hlavy – malátnost, neklid a bolesti hlavy se zlepší nebo zmizí. Bavlněnou plenu několikrát složenou namočíme ve studené vodě, dobře vyždímáme a zabalíme každou nohu zvlášť kolem lýtka. Přes plenu položíme o málo větší flanelový šátek nebo suchou plenu, kterou překryjeme vlněnou látkou. Necháme působit půl hodiny, potom zábal sundáme a nohy osušíme. Zábal můžeme opakovat za hodinu.
Tvarohový zábal na chodidla
Má stejné, někdy i lepší účinky jako lýtkový. Studený tvaroh nacpeme do starých ponožek. Ponožky navlékneme nemocnému, tak aby byla pokryta hlavně chodidla. Přes ně dáme suché teplé ponožky a nohy zabalíme pod peřinu. Po 20 min. můžeme sundat a opakujeme za hodinu pokud je potřeba.